1399/3/8         

سراسر وب تصاوير فايل ها اين سايت ( جستجوي پيشرفته )


کاربر مهمان
 ( ورود | عضويت )    


 

آخرين مباحث گفتگو
 

آخرين عناوين خبري
 
 
 

فهرست موضوعي مطالب و مقالات :


اقتصادی و بازرگانی :

توتم‌ها و ساختار اجتماعی توتم‌ها و ساختار اجتماعی
واژه «مودل» هرچند در اساس تنها نام یک ابزارِ صرف است، اما چنین ساده‌نگری به آن سبب گمراهی ناظر خارجی خواهد شد.در این قبیله «مودل» به مفهومی مجرد تبدیل شده است که تقریبا تمامی جنبه‌های روابط اجتماعی را تحت‌سیطره خود دارد، خواه روابط با سایر قبایل، خواه روابط میان کاست‌ها و خواه سلسله مراتب در یک کاست خاص؛ بنابراین مثلا هرگاه یک اقتصادی بخواهد برای بیگانه‌ای توضیح دهد که چرا آنها سیاسی‌ها و اجتماعی‌ها را تا این اندازه خوار می‌شمارند، به او می‌گوید: «برای اینکه آنها مودل درست نمی‌کنند.» و به نظرش همین باید گویای همه چیز باشد.
بازتوزیع ثروت در سیاست‌های اقتصادی ایران بازتوزیع ثروت در سیاست‌های اقتصادی ایران
سیاست‌گذاری‌های اقتصادی همواره تحت تاثیر فشارهای مختلف از طرف گروه‌های ذی‌نفع بوده و به طور معمول طبقات مختلف اقتصادی همواره سعی دارند که با تاثیرگذاری بر جهت‌گیری الگوهای سیاست‌گذاری دولت‌ها نسبت به کسب هر چه بیشتر منافع اقتصادی از قبل این سیاست‌گذاریها اقدام کنند. سابقه‌ی سیاست‌گذاری‌ها در دهه‌های گذشته در ایران نیز نشان می‌دهد که باز توزیع ثروت را می‌توان مهم‌ترین کارکرد سیاست‌گذاری‌های اقتصادی تلقی کرد. مطالعه‌ی تحولات چند سال اخیر نشان می‌دهد که این ویژگی در طول سال‌های اخیر تشدید شده است.
بُرد با کیست؟ بُرد با کیست؟
هر چند کشورهای جهان با شتابی خیره‌کننده در حال برنامه‌ریزی برای آغاز یا توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود می‌باشند، ولی در این میان مخالفان و طرفداران استفاده از انرژی هسته‌ای، هر یک به دلایلی اشاره می‌کنند که توجه به آنها حایز اهمیت است. مخالفان انرژی اتمی معتقدند که تولید این نوع انرژی و استفاده از آن با خطرات عمده‌ای برای سلامت انسان و البته محیط زیست همراه است.
نگاهی به بحران‌های عظیم جهانی
در بحران جهانی اقتصاد، قوی سیاه به سمبلی برای غیرممکن هایی که ممکن می شوند تبدیل شده است و جهان را وارونه کرده است. امسال درحالی که یک قوی سیاه در دامن پرورانده ایم باید انتظار افزایش تعداد آنها را نیز داشته باشیم. به گزارش دیپلماسی ایران به عنوان مثال، ماه نوامبر بیستمین سالگرد فروپاشی دیوار برلین است.
قیمت نفت: افزایش ناگهانی و کاهش فاحش؟ قیمت نفت
این روزها یکی از مسایل پیش روی محافل سیاسی، اقتصادی این است که چرا قیمت نفت افزایش ناگهانی پیدا کرد و پس از آن سقوط قائم یا کاهش فاحش؟!ضرب‌المثلی است که کمپانی‌های نفت «ابر سیاستند»[۱] و از آن‌جا که طراحی‌های آن‌ها بر ما کاملاً‌ معلوم نیست و مسائل پشت‌پرده‌ای وجود دارد نمی‌توانیم به تحلیل درست وکاملی برسیم، ولی شاید بتوان در حد توان و با ارتباط‌دادن بعضی رخدادها به یک جمع‌بندی نسبی دست یابیم.
اتخاذ تصمیمات بزرگ در کار و زندگی تصمیمات بزرگ در کار و زندگی
فکاهی مصور دیلبرت، بارها و بارها عبارت «هوشمندانه‌تر کار کن، نه سخت‌تر» را به تمسخر گرفته است، نه به این دلیل که ایده خوبی نیست، بلکه به این خاطر که مانند نجات‌دهنده‌ای از جنس آجر، بر سر مدیران و کارگر‌های در حال غرق کوبیده می‌شوداین که به کسی بگوییم هوشمندانه‌تر کار کن، مثل آن است که به او بگوییم شادتر، سالم‌تر و ثروتمندتر باش. این که تنها هدف را تکرار کنیم، کمک بزرگی به حساب نمی‌آید. آنچه واقعا موردنیاز است، طرح و برنامه‌ای برای دستیابی به هدف می‌باشد.من و همکارم، چارلز هوپر، در کتابمان با نام «اتخاذ تصمیمات بزرگ در کار و زندگی»، (انتشارات شیکاگو پارک، ۲۰۰۶) نشان دادیم که اگر درک افراد از اقتصاد واضح و عمیق باشد، بسیار برای آنها راه‌گشا خواهد بود. این درک به ما کمک خواهد کرد تا در اتخاذ تصمیمات بزرگ در تمام جنبه‌های زندگی‌مان، چه جنبه‌های شخصی و چه وجوه کاری موفق باشیم. در این جا بر جنبه‌های کاری زندگی تمرکز خواهیم کرد.
سالی که نکوست از بهارش پیداست؟ بودجه
امروزه ۷۰ درصد شاکله بودجه دولت چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم (مالیات بر شرکت نفت و مالیات بر واردات)، به درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز وابسته است. علاوه بر این، کلیه برداشت‌ها از حساب ذخیره ارزی را نیز باید به حساب کمک‌های نفت به بودجه دولت گذاشت. ‌ ‌یکی از مباحث مهم مورد بررسی صاحب‌نظران در روزهای پایانی سال ۸۷ موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها‌ بود که با توجه به نگرش سیاسی به موضوع، پرداخت نقدی یارانه‌ها به ۷ دهک پایین درآمدی - که در مجموع رقمی در حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد - مورد توجه دولت قرار گرفت؛ پول نقدی که فعلاً وجود ندارد و ممکن است هرگز وجود نداشته باشد. ولی باید گفت تصویب این طرح، انتظار و توقع دریافت این پول را برای طبقات پایین جامعه به وجود خواهد آورد. ‌ ‌
مطلوبیت زمانی، مصرف و پس‌انداز مصرف و پس‌انداز
منابع عظیم و سرشار کشور که می‌توانند زمینه توسعه پایدار اقتصاد ایران را در سال‌های آینده فراهم کنند، نباید این چنین بی‌رویه اسراف و اتلاف شوند. اصلاح الگوی مصرف، نه تنها در سال جاری، بلکه همواره باید مدنظر بخش‌های عمومی و مردم باشد.
چگونه يك برنامه بازاريابي بنويسيم ؟ برنامه بازاريابي
شروع فعالیت های تولیدی و سرمایه گذاری همیشه با مطالعات و برنامه ریزی های علمی همراه است. در شرکتهای بزرگ قبل از آغاز به تولید فعالیت های گروه تحقیقات و بازاریابی برای امکان سنجی در مورد مقبولیت کالا و نیاز بازار انجام می شود. همچنین در صورتی که کالاهایی تولید شده وجود داشته باشند و فروش نمی روند و یا در رقابت با کالاهای مشابه از بازار مناسبی برخوردار نیستند لازم است تا گروه تحقیقات و بازاریابی وارد عمل شود و برنامه ریزی ها و مطالعات لازم را برای دست یابی به اطلاعاتی در مورد موقعیت بازار و کالا انجام دهد. تمامی فعالیت های گروهی و انفرادی برای بازاریابی یک کالا باید حساب شده و در قالب های مشخصی تدوین شود و فعالیت های بدون مطالعه و برنامه ریزی باید حذف گردد. برای این منظور در بازاریابی هر کالا باید برنامه مروبط به آن کالا را با دقت و مطالعه فراوان تهیه کرد و در اختیار مدیران گذاشت تا تصمیم گیری های لازم را روی آن انجام دهند. چهارچوب کلی نوشتن یک برنامه بازاریابی از ساختار زیر تبعیت می کند و محتوای آن نیز بر اساس برآوردها و مطالعات انجام شده تغییر خواهد کرد.
سرمایه داری و آنفولانزا آنفولانزا خوكي
این ویروس خوک سان تهدیدی با وسعت نامعلوم است و شهرت را از قاتل قدرتمند یعنی ویروس جهش یافته H۵N۱ که به آنفولانزای مرغی نیز مشهور است ، ربوده. قطعا خطراین بیماری خیلی کمتر از بیماری سارس (SARS ) که در سال ۲۰۰۳ شیوع پیدا کرد ، می باشد ولی به عنوان یک آنفولانزا ممکن است بادوام تر باشد و دوره درمان طولانی تری داشته باشد.
اقتصاد ایران در قرن بیستم؛ چشم‌انداز جهانی اقتصاد ایران در قرن بیستم
این مقاله تحولات اقتصاد ایران را در طی قرن بیستم از منظری جهانی مورد بررسی قرار می‌دهد. در ابتدای قرن، اقتصاد ایران مدت‌ها در حالت رکود، فقر و عمدتا کشاورزی قرار داشت و نقش ناچیزی در اقتصاد جهانی ایفا می‌نمود.در آستانه قرن بیست و یکم، اقتصاد ایران به اقتصاد پیچیده و تا حدودی تاثیرگذار در اقتصاد خاورمیانه و دیگر نقاط دنیا تبدیل گردیده است. اگرچه شرایط اولیه، تکامل نهادهای داخلی و منابع نقش عمده‌ای در سرعت و چگونگی این تحول ایفا کردند؛ اما رابطه با دیگر کشورهای دنیا نیز تاثیر قاطعی در این زمینه داشته است. این مقاله صرفا بر این تاثیرات تمرکز دارد؛ در عین حال تعامل آن با دیگر متغیرهای داخلی در شکل‌دهی به توسعه اقتصادی ایران را مدنظر خواهد داشت. ما شیوه‌هایی را که از طریق آن توسعه اقتصاد ایران از تغییرات قیمت‌های جهانی، قبض و بسط تجارت، سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی در دیگر نقاط دنیا متاثر شده است، مورد مطالعه قرار خواهیم داد. در مطالعه این تاثیرات، متغیرهای مربوط به اقتصاد سیاسی داخلی و سیاست‌های موثر بر توانمندی یا ناتوانی تولیدکنندگان داخلی در واکنش صحیح به چالش‌ها و فرصت‌های بیرونی را نیز تحلیل خواهیم کرد.
معاملات سوداگرانه‌ی مسکن، نیاز مردم، سیاست دولت معاملات مسكن
از سال ۱۳۷۰ تا پایان سال ۱۳۸۷، شاخص قیمت مسکن در تهران رشد متوسط سالانه‌ی ۲۷درصدی داشته است. بالاترین نرخ رشد در این فاصله به سال ۱۳۸۶ و پایین‌ترین به سال ۱۳۸۷ مربوط می‌شود: اولی ۸۰ درصد و دومی در حدود ۱۸- درصد.
کاربرد علم اقتصاد در زیست‌شناسی علم اقتصاد در زیست‌شناسی
ممکن است عجیب به نظر آید که مقاله‌ای که در اصل، برای انتشار در یک مجله مربوط به زیست‌شناسی به نگارش درآمده، درمجموعه مقالاتی قرار داده شود که به لودویگ فن میزس تقدیم شده‌اند.با این حال پروفسور فن‌میزس، در کنار ویژگی‌های متمایز دیگری که داشت، در میان اولین کسانی بود که اعلام کردند می‌توان اقتصاد را به گونه‌ای توسعه داد که به بسیاری از دیگر حوزه‌های بیرون از محدوده سنتی‌اش نیز بپردازد. در مورد خاص خود من، کارم در گسترش محدوده علم اقتصاد به حوزه‌های تازه، به معنای واقعی با مطالعه «کنش انسانی» آغاز شد. از این رو، مقاله زیر نشان‌دهنده گسترده‌ترین موردی است که من، علم اقتصاد را در خارج از مرزهای پیش از فن میزس، به کار بسته‌ام.توجهی که اخیرا به مسائل مربوط به آلودگی محیط‌زیست و موضوعات مشابه آن صورت می‌گیرد، سبب شده تا زیست‌شناسان علاقه‌مند به شناخت محیط‌زیست و اقتصاددانان علاقه‌مند به حوزه اقتصادی خاصی به نام «اثرات جانبی» (externaliteis)، با هم تماس گرفته و ارتباط قابل توجهی با یکدیگر پیدا کنند.
نان صنعتی; گامی بلند در اصلاح الگوی مصرف نان صنعتي
نان صنعتی، اگرچه سالهاست در کشور، تولید و مصرف می شود اما طی یکی - دو سال گذشته تاکید ویژه ای بر لزوم گسترش تولید و فرهنگ سازی برای مصرف آن شده، تا حدی که بنا به گفته وزیر بازرگانی و براساس برنامه ریزی ها، فراگیری نان صنعتی تا پایان سال ۱۳۹۰ شامل ۶۰ درصد نان مصرفی کشور به ویژه در شهرهای بزرگ خواهد شد.
تنگنای اقتصاد ایران اقتصاد ايران
در ابتدا لازم است در مورد نحوه عملکرد سیستم بانکی در آمریکا، به ویژه در مورد وام‌های رهنی توضیحاتی داده شود؛ چرا که این سیستم بسیار پیچیده‌تر از آن است که ما بتوانیم آن را با فعالیت ساختار بانکی که در کشور خودمان داریم مقایسه کنیم و گمان بریم که این بحران تنها با عدم‌بازپرداخت وام‌ها و بد عمل کردن سیستم بانکی صورت گرفته است.در واقع این مکانیسم بسیار پیچیده، اتفاقی نبوده است این سیستم شاید برای ۴۰- ۳۰ سال دستاوردهای بزرگی در آمریکا داشته و نمی‌توان گفت که مثلا ظرف یک سال توسعه‌یافته و شکست خورده است.چارچوب عملکرد یک نظام بانکی سنتی به این ترتیب است که فرد از بانک وام دریافت می‌کند و بانک بر پرداخت اصل و فرع پول از جانب وام‌گیرنده نظارت به عمل می‌آورد. این کار در ذات خود با چالش‌هایی روبه‌رو است، به این صورت که منابع بانکی برای مدت زیادی به ویژه در بخش مسکن محبوس خواهد شد (برای مثال یک مشتری که برای مدت ۳۰ سال وام‌هایش را بازپرداخت می‌کند، منابع بانک را محدود خواهد کرد). دومین مساله مهم مواجه شدن بانک‌ها با ریسک اعتباری مشتریان است. آیا مشتریان وام‌های خود را بازپرداخت خواهند کرد یا خیر؟ چگونگی ارزیابی این ریسک مهم است (که ما الان این مساله را به وضوح در وام‌های زود بازده خودمان داریم)، مساله مهم بعدی این است که چگونه می‌توان منابع جدید را از سایر بازارها مانند بازار سرمایه به طرف بازار مسکن هدایت کرد. در مجموع از لحاظ مهندسی مالی و ترازنامه، بانک‌ها با دو محدودیت جدی روبه‌رو بودند به این صورت که در قسمت دارایی‌ها با مشکل عدم‌نقدپذیری و در قسمت بدهی‌ها با این خطر که هر لحظه ممکن بود مشتری‌هایشان برای نقدکردن سپرده‌ها مراجعه کنند، روبه‌رو بودند. این دو چالش اساسی، بانکداری سنتی است که در نظام بانکداری مدرن برای آن راه‌حل‌هایی پیدا شده است.
چرا مشکل تورم در ایران حل نمی شود؟ مشكل تورم
کنترل تورم غیر از اراده همه اجزای حاکمیت در ایران و غیر از وجود قوانین لازم کماکان کاری دشوار است. به مهارت های کارشناسی ای نیاز دارد که در شرایط فعلی در بدنه دولت و بانک مرکزی کم تر یافت می شود. عمده اقتصاددانان ایران معتقدند نرخ بالای تورم جاری ناشی از نرخ های بالای رشد عرضه پول به ویژه در سه سال اول عمر دولت اخیر بوده است. آنان نرخ تورم را در بلندمدت پدیده پولی می شناسند، هرچند که قبول دارند در کوتاه مدت نرخ تورم تحت تاثیر کشش پذیری نسبی دستمزدها، قیمت ها، و نرخ های بهره است; یعنی در کوتاه مدت، تغییرات در تقاضای واقعی برای کالاها و خدمات، نوسانات در قیمت های صادراتی یا وارداتی، تغییر نرخ بهره جهانی، ... می تواند بر تورم موثر باشد. چنین است که در مورد ریشه های تورم در سال های اخیر و نحوه مقابله دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با آن و درعین حال، نقش دولت در دامن زدن به تورم، نقطه نظرهای متفاوت وجود دارد. 
سمینار نامه سمینار نامه
یک جوک قدیمی‌‌‌هست درباره دو فروشنده دوره گرد که با قطار سفر می‌‌‌کردند. در جریان این سفرها، آن یکی فروشنده که جوان‌تر بود توسط دیگری که پیر این کار بود، آموزش دیده و با آداب زندگی اجتماعی دوره گردها آشنا می‌‌‌شد.در یکی از سفرها همین‌طور که این دو سوار بر قطار بودند، وارد قسمت ویژه‌ای که برای سیگاری‌ها در نظر گرفته شده بود شدند. در گوشه‌ای از این قسمت تعدادی از همکاران فروشنده جمع شده و گپ می‌‌‌زدند. در همین حین ناگهان یکی از میان جمع فریاد زد: «۸۷»، و موجی از خنده کوپه را فرا گرفت. فروشنده سالخورده برای جوان توضیح داد که اینها به قدری با یکدیگر سفر می‌‌‌کنند که دیگر جوک‌هایشان را شماره‌گذاری کرده‌اند. جوان تازه وارد که می‌‌‌خواست با جمع آشنا شده و رابطه دوستانه‌ای با آنها برقرار کند، با شنیدن این موضوع با ترس و لرز فریاد زد: ۳۶. اما اینبار همه ساکت شدند. فروشنده پیر او را به گوشه‌ای کشید و گفت: آنها این جوک را همین الان شنیده بودند! (در روایت دیگری از این جوک پیرمرد به جوان می‌‌‌گوید که او جوک را بد تعریف کرده است.)این حکایت، تقریبا هربار که من برای شرکت در سمینارهای اقتصادی می‌‌‌روم برایم مجددا تداعی می‌‌‌شود. اقتصاددانان بسیار با یکدیگر سفر می‌‌‌کنند و به نظرم خیلی خوب است که از گفت‌و‌گوهای آنها که به دنبال ارائه مقالات شکل می‌‌‌گیرد دفترچه‌ای تهیه شود. مواردی که در زیر می‌‌‌آید، لیست اولیه‌ای است که با وجود اختصار، جان کلام بسیاری از اظهار نظرها و گفته‌های همکاران را در بر دارد. اگر از آن استقبال شد، شاید بتوان آن را گسترش داد و یا حتی لیست دومی ‌‌‌که حاوی جواب‌های استاندارد به این اظهارات باشد تهیه کرد.
حقوق کار و آزادسازی اقتصادی كار و حقوق
به طور قطع در بروز این پدیده که به ورشکستگی صنایع نیمه‌جان کشور چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی انجامیده است نمی‌توان همه‌ی تقصیرات را بر گردن دولت نهم یا شخص آقای احمدی نژاد گذاشت، زیرا رئوس اصلی رویه و رویکرد دولت نهم در برخی از موارد مانند خصوصی سازی، مالیات گیری گسترده از مزد بگیران، تعدیل و اصلاح قانون کار و به طور کلی روابط کار، حذف یارانه‌ها، حرکت به سوی اقتصاد بازار و گسترش روابط کالایی در همه‌ی ارکان جامعه به نوعی ادامه حرکت در مسیر برنامه چهارم و دنباله‌ی برنامه تعدیل اقتصادی و خصوصی‌سازی است که اقتصادخوانده‌های نولیبرال وطنی از سینه‌چاکان آن هستند و اگر انتقادی به آن دارند بیش‌تر به دلیل کند بودن حرکت به سوی کالایی شدن اقتصاد و روابط اجتماعی است، تا پیامدهای خانمان سوز آن.
بازار زمین و خانه‌سازی در ایران خانه سازي
نقش مالکیت زمین در صنعت ساختمان تفاوت های اساسی با این نقش در صنایع کارخانه‌ای دارد. در بازار زمین و مسکن ایران سهم ارزش زمین در ارزش بازاری ساختمان (و در بحث ما مسکن) بسیار بالاست. از این رو مالکیت و مالکان زمین در فرایند سرمایه‌گذاری، تولید، ایجاد ارزش افزوده، اشتغال، توزیع فضاهای مسکونی، رفاه و خدمات شهری ایفای نقـــــش می‌کنند که این دانسته یا ندانسته می‌تواند بسیار مهم و تعیین کننده باشد.بخش ساختمان را می‌توان و باید به جز معیار اندازه‌ی سرمایه مالی، بر حسب رابطه‌ی آن با مالکیت زمین نیز طبقه‌بندی کرد. مهم‌ترین طبقه‌بندی برحسب اندازه‌ی فعالیت اقتصادی پیمانکاران ساختمانی صورت می‌گیرد که خودشان در پیوند و اتحاد با توسعه‌گرهای زمین هستند. ممکن است هر دوی این گروه در همان شرکت پیمانکاری شریک و متحد شوند و یک‌جا عمل کنند. در واقع در ایران به طور جدی جدایی و تقسیم کار و سرمایه بین پیمانکاران (یعنی آن‌ها که سرمایه‌گذاری و اجرای عملیات ساختمان‌سازی را بر عهده دارند) و توسعه‌گرها (آن‌ها که زمین بایر یا از پیش‌ساخته‌شده را می‌خرند، برای ساختمان‌سازی آماده می‌کنند و مراحل قانونی را طی می‌کنند تا زمین آماده‌ی احداث بنا شود) وجود ندارد.قابل‌قبول است که بی‌مقدمه‌چینی و براساس تجربه‌ها و دیدگاه‌های کارشناسی، سازندگان (ترکیبی از پیمانکاران و توسعه‌گرها) را در پنج گروه به صورت زیر طبقه‌بندی کنیم:
تعریف تحریم اقتصادی، هدف ها و شیوه ها تحريم اقتصادي
در پی ارائه پیش نویس قطعنامه سوم بر ضد ایران در شورای امنیت و اجماع ۱+۵ برای تصویب قطعنامه فوق بر آن شدیم تا موضوع تحریم را به طور تفصیلی بررسی نماییم. تحریم اقتصادی اقدام برنامه ریزی شده یک یا چند دولت از طریق محدود کردن مناسبات اقتصادی برای اعمال فشار بر کشور هدف با مقاصد مختلف سیاسی است. تحریم اقتصادی اغلب به عنوان جایگزین جنگ و اعمال قوه قهریه تلقی می شود. مقصود از مناسبات اقتصادی نیز همه انواع روابط اقتصادی اعم از تجاری و مالی است. کشورهای مختلف از تحریم های محدود اقتصادی برای مقاصد سیاسی خود علیه کشورهای هدف استفاده می کنند، ولی این نوع تحریم عموما کم اثر بوده است. تحریم های همه جانبه از سوی سازمان های بین المللی نیز به ندرت صورت گرفته است. جامعه ملل که در فاصله بین دو جنگ جهانی اول و دوم زمام هماهنگی امور جهان را بر عهده داشت تنها چهار بار مبادرت به تحریم یا اعمال تحریم کرد که تنها دو بار آن موفق بود. در واقع جامعه ملل نتوانست با بهره گیری از تحریم مانع حمله موسولینی به اتیوپی و تصرف آن کشور در سال های ۱۹۳۵ و ۱۹۳۶ شود. 
شبكه بانكي و بازار مسكن نرخ مسكن
بخش مسکن از بخش‌های پیشرو در هر اقتصادی است که توجه به آن علاوه بر تأثیرات ژرف اجتماعی- فرهنگی، به لحاظ اقتصادی نیز حائز اهمیت بوده، همچون موتور رشد و توسعه عمل می‌کند.فعال شدن این بخش و بخش‌های وابسته به آن از طریق تأثیر بر مخارج مصرفی و سرمایه‌گذاری می‌تواند به رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال کمک کند. از این‌رو کشورها در شرایط بحران اقتصادی و جدی شدن معضل بیکاری از این بخش به‌عنوان موتور رشد و مولد اشتغال کمک می‌گیرند. درعین حال هرگونه بی‌ثباتی در اقتصاد کلان می‌تواند سیستم کارای مسکن (و هر بخش اقتصادی دیگر) را غیرکارآمد ساخته و اهداف تعیین شده در بخش را دور از دسترس سازد.
عسلويه:"اردوگاه اجباري كار" عسلويه
عسلویه در کدام نقطه از ایران واقع شده است که این روزها اینقدر از اهمیت اقتصادی آن صحبت می شود. این حجم از ثروت و به زبان دیگر کار مجسم به وسیله چه نیروهایی خلق شده است؟ آفریدگان این قطب صنعتی خود چگونه گذران زندگی می کنند؟ کارگرانی که با تولید این همه سرمایه موجب ثروتمند شدن شرکت های مقاطعه کار، شرکت ملی گاز و شرکت های انگلیسی، کره ای ، ایتالیایی و ... شده اند خود در چه وضعیتی به سر می برند؟ کارگران دیگر کشورها هم که نیروی کارشان به اشکالی چون ساخت ابزار و وسایل صنعتی تابلو، تاور و تیدیل شده و یا کارگرن ایرانی که زیر خط فقر زندگی می کنند، کارگرانی که با توقف کارهای پروژه ای اکنون سرگردان برای کار هستند، کارگرانی که از بیمه بیکاری بی بهره هستند و... بخش های صنعتی عسلویه که به نام سایت و فاز از آنها یاد می شود قرار بود تا ۲۵ فاز ادامه یابد.