1399/7/30         

سراسر وب تصاوير فايل ها اين سايت ( جستجوي پيشرفته )


کاربر مهمان
 ( ورود | عضويت )    


 

آخرين مباحث گفتگو
 

آخرين عناوين خبري
 
 
 
کدام خال ها سرطان می آورد؟   نسخه قابل چاپ   بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

کدام خال ها سرطان می آورد؟

خیلی از خال ها مادرزادی هستند و خیلی های شان هم بدون آن که متوجه شویم روی پوست ما می آیند؛ از کدام شان بترسیم و کدام شان را به حال خود رها کنیم؟ا همین چند دهه پیش خال یکی از نشانه های زیبایی بود و وجود یکی، دو تایش در چهره یک ایراد ظاهری به نظر نمی رسید. اما امروزه افراد ترجیح می دهند تمام لکه های پوستی شان را چه خال باشد و چه نباشد از بین ببرند و با داشتن یک پوست صاف و بی عیب ونقص اعتمادبه نفس بیشتری پیدا کنند. برداشتن خال ها، فکری است که اغلب افراد در سر دارند اما بسیاری از این افراد به دلیل ترس از ابتلا به مشکلات پوستی بعد از برداشتن این خال ها، از این موضوع صرف نظر می کنند. به همین بهانه در ادامه به چند سوال رایج بیماران در این زمینه پاسخ می دهیم.

● چه خال هایی را لیزر و چه خال هایی را جراحی کنیم؟

نوع لکه های پوستی و دلایل به وجودآمدن شان می تواند شیوه برداشتن آن ها را مشخص کند. پزشکان معمولا سعی می کنند خال های مادرزادی را به کمک جراحی بردارند.

زیرا عمق این خال ها زیاد است و لیزر نمی تواند کمکی به حذف شدن شان بکند اما خال های ریز و سطحی نیازی به جراحی ندارند و لیزر یا کوتر (سوزاندن) خال، می تواند راه مناسبی برای از بین بردن شان باشد. البته این لکه های سطحی تنها شبیه خال هستند و بسیاری از پزشکان عقیده دارند که از جنس خال ها نیستند.

به همین دلیل آن ها توصیه می کنند که خال ها ریشه دار و برجسته را هرگز با لیزر حذف نکنید و از این شیوه تنها برای از بین بردن لکه های سطحی پوست استفاده کنید.

● هر لکه ای خال است؟

لکه های پوستی انواع بی شماری دارند که خال تنها یک نوع از آن هاست. لکه های قهوه ای که روی مچ دست ها، پشت دست ها، ساعد و صورت ظاهر می شوند اغلب نتیجه بالارفتن سن هستند و برخی ضایعات زگیلی که روی صورت و تن دیده می شوند را هم نمی توان به عنوان خال معرفی کرد. لکه های سنی اغلب خطرناک نیستند اما بهتر است افراد برای تشخیص نوع این لکه ها یک پزشک را در جریان بگذارند تا نسبت به سلامت خود اطمینان بیشتری کسب کنند.

● خال سرطانی هم وجود دارد؟

خیلی از افراد نگران این هستند که با برداشتن خال های شان به سرطان های پوستی مبتلا شوند اما این موضوع اساسا نادرست است اما اگر پزشکی که این کار را انجام می دهد، یک ضایعه بدخیم پوستی را به اشتباه خال تشخیص دهد، فرد بعد از برداشتن این ضایعه دچار مشکل می شود. در واقع این ضایعه یک خال نبوده که با برداشتنش فرد به سرطان پوست مبتلا شود بلکه یک تومور عمیق بوده که با برداشتنش، به سرعت عود کرده و با رشد بیشتر فرد را متوجه خود می کند. به همین دلیل، پزشکان باید قبل از هر اقدامی در مورد ماهیت آن خال مطمئن شوند و میان خال های پوستی و ضایعات بدخیم تفاوت قائل شده و درصورت هر نوع شک، نمونه برداری انجام داده و موضوع را بیشتر بررسی کنند.

● آیا خال ها برمی گردند؟

گرچه متخصصان پوست ادعا می کنند که برداشتن خال ها برای همیشه ما را از شر آن ها راحت می کند اما محققان نظر دیگری دارند. آن ها می گویند اغلب خال های پوستی چند سال بعد از درمان های لیزری دوباره برمی گردند و در پوست ما جایی برای خود باز می کنند. البته برگشتن خال ها اتفاقی نیست که درست چند ماه بعد از برداشتن آن ها بیفتد اما تنها در برخی موارد با گذشت حدود یک دهه از برداشتن خال ها امکان ظاهرشدن دوباره آن ها هم وجود دارد. همان طور که گفته شد، تنها لکه های سطحی که شبیه خال هستند را می توان به کمک لیزر برداشت اما خال های عمیق را تنها با جراحی باید از بین برد و اگر این جراحی به درستی انجام شود، احتمال برگشت خال هم زیاد نیست اما در مورد حذف لیزری خال ها نمی توان چنین حکمی را صادر کرد.

● تغییر شکل خال ها یعنی زنگ خطر؟

با توجه به این که تشخیص یک خال از تشخیص یک تومور سرطانی شبیه به خال برای افراد عادی کار آسانی نیست، بسیاری از افراد به اشتباه گمان می کنند که هر خال می تواند نشانه ابتلا به سرطان باشد اما با توجه به برخی نشانه های ساده می توان این تشخیص را برای افراد عادی هم آسان کرد. البته دیدن این نشانه ها به معنای مبتلابودن به سرطان نیست بلکه افراد باید با دیدن این علائم یک متخصص پوست را برای بررسی های بیشتر در جریان بگذارند. خال هایی که دچار تغییراتی در رنگ، شکل، حاشیه یا اندازه یا غیرقرینه شوند نیاز به آزمایش دارند. اگر هم خال های شما احساس خارش را روی پوست تان ایجاد کرده اند یا گه گاه دچار خونریزی می شوند هم باید یک متخصص را برای بررسی بیشتر در جریان بگذارید. داشتن یک حاشیه نامنظم و تغییر در اندازه، رنگ یا ایجاد درد در ناحیه خال هم از فاکتورهایی است که باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

منبع : مجله سیب سبز

 
 


 فروش یک منزل مسکونی در تبریز
 یک منزل مسکونی در تبریز با 200متر زمین و زیر بنای 120متر با ...
 نصب ويندوز و ايراد يابي
 نصب ويندوز و نرم افزار هاي ديگر و ايراد يابي نرم افزاري ...
 فروش فوری آپارتمان 124 متری در منظریه تبریز
 آپارتمان به متراژ124 متر مفید با سند ششدانگ،12 سال ساخت،3 ...
 فروش یک دستگاه پژو پارس
 فروش یک دستگاه پژو پارس مدل 86 نقره ای فوق العاده تمیز . ...
 فروش زمینی واقع در پشت باغلار باغی تبریز
 زمینی 3 بر به متراژ 320 متر مربع با سند شش دانگ واقع در پشت ...