1399/9/8         

سراسر وب تصاوير فايل ها اين سايت ( جستجوي پيشرفته )


کاربر مهمان
 ( ورود | عضويت )    


 

آخرين مباحث گفتگو
 

آخرين عناوين خبري
 
 
 
مد گرایی خوب است یا بد؟   نسخه قابل چاپ   بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

مد گرایی خوب است یا بد؟

بسیاری از پدر و مادرها از این که فرزندشان مطابق مد لباس بپوشد، دل خوشی ندارند و تصور می کنند این کار بیهوده و حتی اشتباه است. بسیاری از پدر و مادرها از این که فرزندشان مطابق مد لباس بپوشد، دل خوشی ندارند و تصور می کنند این کار بیهوده و حتی اشتباه است. اما کدام یک از ما دوست داریم لباس های قدیمی بپوشیم؟ اصلا تا به حال از خودتان پرسیده اید پوشیدن لباسی قدیمی یا لباسی که دوستش نداریم، چه حسی در ما ایجاد می کند؟ یا چرا نباید از لباس ها جدید و متنوع استفاده کرد؟ و....
پس قبل از این که نوجوان را مقصر بدانید، اول با خودتان فکر کنید و ببینید شما حاضرید لباسی قدیمی بپوشید یا نه؟ جای تعجب هم ندارد، بدون شک همه دوست دارند مطابق روز حرکت کنند و ماندن در گذشته ترجیح هیچ کس نیست. بنابراین بپذیریم همه ما تابع یک هنجار کلی هستیم و پوشش مان را هم براساس آن انتخاب می کنیم. تا این جای کار هیچ مشکلی وجود ندارد و همه چیز بخوبی پیش می رود. اما وقتی که این عقیده به صورت افراطی بروز می کند، به طوری که نوجوان هر لحظه و هر دقیقه دنبال مد جدید می رود، نشان دهنده یک خلأ شخصیتی است.
نوجوانی که چنین رفتاری دارد به طور حتم در ذهن و فکرش هم این دغدغه وجود دارد که اگر مطابق مد حرکت نکند ممکن است مورد توجه قرار نگیرد و از ارزش او کاسته شود. این افراد تصور می کنند اگر هر روز براساس مد جدید پیش نروند، حتما ارزش و احترام شان را از دست می دهند و شخصیت شان زیر سوال می رود. در حقیقت چنین کسانی به جای این که خصوصیات اخلاقی مثبت را در وجودشان ایجاد کرده و پرورش دهند، در نوع ظاهر و پوشش شان به دنبال شخصیت می گردند.
بپذیریم نه تنها هیچ کس از این که مورد تحسین قرار بگیرد، بدش نمی آید بلکه اعتماد به نفسش هم بیشتر می شود. با این حال گاهی والدین تا حدی نوجوان را سرزنش و او را سرکوب می کنند و قدرت عمل را از او می گیرند که فکر می کند با نوع پوشش عجیب می تواند تمام این کاستی ها را جبران کند؛ او می پندارد تا زمانی که طبق مد پیش رود، انسانی دوست داشتنی و خاص است. بنابراین مشخص است اگر روزی نتواند مطابق مد لباس بپوشد، اعتماد به نفسش را از دست خواهد داد و بشدت صدمه پذیر خواهد شد.
البته متخصصان اعتقاد دارند تبعیت پی درپی و همیشگی از مد به طوری که فکر و ذهن نوجوان را دائم مشغول خود کند، مانع شناخت استعدادها و توانمندی های نوجوان می شود و در نتیجه می تواند مشکلاتی را برای ادامه زندگی او ایجاد کند؛ متاسفانه این گروه از نوجوانان به اولین و مهم ترین مهارت زندگی که کسب خودآگاهی و خودشناسی است، دست پیدا نمی کنند و زمانی که خودآگاهی وجود نداشته باشد، مهارت حل مسائل و تصمیم گیری درست و مناسب را هم نمی توانیم در نوجوان ببینیم چون او هیچ وقت این موارد را در زندگی نیاموخته است. علاوه بر اینها، مسئولیت پذیری در انجام کارها و برخورد با واقعیت نیز در مورد این گروه نسبت به دیگر افراد جامعه ضعیف تر می شود.
بنابراین حواستان باشد هر لباسی که نوجوان انتخاب می کند و مطابق سلیقه شما نیست، غیرطبیعی به حساب نمی آید و این مساله به موارد دیگری هم بستگی دارد؛ این که تا چه حد با ارزش های فکری خانواده هماهنگ است و تا چه حد از آنها فاصله گرفته است.
در کل اگر همانندسازی خوبی صورت گرفته و الگوبرداری مطلوبی از والدین وجود داشته باشد، معمولا تفاوت چندانی میان آنها نمی بینیم. در غیر این صورت و در شرایطی که تفاوت زیادی میان دیدگاه والدین و نوجوان مشاهده می شود، شاید حتی انتخاب لباس های خاص توسط نوجوان شیوه ای اعتراضی باشد که در این وضعیت باید به فکر حل مشکل باشید.

منبع خبر : روزنامه جام جم