1399/8/3         

سراسر وب تصاوير فايل ها اين سايت ( جستجوي پيشرفته )


کاربر مهمان
 ( ورود | عضويت )    


 

آخرين مباحث گفتگو
 

آخرين عناوين خبري
 
 
 
تولید سوخت از قارچ   نسخه قابل چاپ   بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

تولید سوخت از قارچ

این روزها گاز در سراسر جهان ارزش خاصی دارد و روز به روز بر قیمت جهانی آن افزوده می شود.این روزها گاز در سراسر جهان ارزش خاصی دارد و روز به روز بر قیمت جهانی آن افزوده می شود. اهمیت این ماده استراتژیک تا آن حد افزایش یافته است که دانشمندان زیادی در گوشه و کنار جهان تلاش های جدی برای تولید آن از ترکیبات گوناگون و حتی موجودات زنده نظیر قارچ ها ـ آن هم با تکیه بر شیوه های نوین و مبتنی بر فناوری های برتر ـ آغاز کرده اند.

دانشمندانی که در این زمینه فعالیت می کنند، متوجه شده اند سرمایه گذاری و تحقیق روی آن دسته از قارچ هایی که درون گیاهان زندگی می کنند خیلی سریع تر آنها را به هدف مورد نظرشان می رساند.

گروهی از دانشمندان دانشگاه مونتانای آمریکا به سرپرستی گری استروبل، ضمن مطالعه دقیق این دسته از قارچ ها متوجه قابلیت های خیره کننده این دسته از موجودات زنده شده اند.

آنها دریافته اند نتیجه عملکرد این نوع قارچ ها در معادلات آینده تأمین سوخت ساکنان زمین تاثیر بسزایی دارد.

این دانشمندان نتایج تحقیقات را در نشریه تخصصی «بوم شناختی میکروبی» منتشر کرده اند که نشان می دهد نوعی از قارچ هایی که درون گیاهان زندگی می کنند ـ موسوم به Hypoxylon ـ بجز ترکیبات ارگانیکی فراری که همواره تولید می کنند، فعالیت های ضدمیکروبی خاصی نیز دارند.

این نوع قارچ و قارچ های مشابه آن عمدتا در مناطق حاره ای و نیمه حاره ای جهان زندگی می کنند و ترکیبات ارگانیکی فراری که تولید می کنند می توانند به عنوان سوخت یا مکمل های سوختی در نظر گرفته شوند.

قارچ هایHypoxylon این توانایی را دارند تا در بافت های گیاهی، آن هم بدون وارد آوردن خسارت یا مشکلی آشکار برای گیاه به حیات خود ادامه دهند.

در برخی موارد این قارچ ها تبعات مثبتی نیز برای گیاه میزبان خود به همراه دارند که از آن جمله می توان به حفاظت در برابر باکتری ها یا قارچ های مضر اشاره کرد.

محققان دریافته اند این قارچ ها ترکیبات زیست فعالی تولید می کنند که می توان از آنها در تولید دارو، صنایع و همچنین حوزه انرژی بهره برد.

استروبل و همکارانش برای مطالعات دقیق تری در روی این نوع قارچ ها از گونه ای درخت موسوم به Persea indica که بیشتر در جزایر قناری اسپانیا می روید استفاده و اقدام به نمونه برداری هایی از قارچ Hypoxylon کردند.

آنها در ادامه این تحقیقات، قارچ ها را در محیط تحت کنترل آزمایشگاهی قرار داده سپس با تولید این قارچ ها و آزمایش روی آنها از صحت نظرات مطرح شده مطمئن شدند.

محققان برای این منظور از میکروسکوپ الکترونی اسکن کننده و آزمایش های مولکولی مختلفی استفاده کردند.

یکی از نکات ابهام آمیزی که ذهن محققان پروژه را به خود مشغول کرده، مربوط به این نکته می شود که آیا ترکیبات تولیدشده توسط این قارچ ها، نقشی در محافظت از درختانی که در آنها ساکن هستند دارند یا نه؟ آنها برای یافتن پاسخ این ابهام ۱۰ ترکیب مضر قارچی مختلف را ـ که از سه تا هفت روز طول عمر داشتند ـ در معرض قارچ Hypoxylon قرار دادند.

نتایج این بررسی ها نشان داد ترکیبات تولیدی این قارچ ها نه تنها دارای حفاظت ضد میکروبی برای گیاه هستند بلکه حداکثر اثرگذاری آنها نیز در بازه زمانی مشخصی روی می دهد.

با توجه به حجم قابل توجه این ترکیبات، می توان روی آنها به عنوان سوخت یا مکمل سوختی حساب ویژه ای باز کرد.

در سال های اخیر مطالعات زیادی روی سوخت های زیستی صورت گرفته است که در این میان می توان از اتانول به عنوان شاخص ترین این نوع سوخت ها نام برد.

با این حال تحقیقات اخیر نشان می دهد در آمریکا استفاده از این سوخت مشکلاتی را در سیستم موتوری به همراه داشته است.

این سوخت ارزشمند، تنها به وسیله ترکیبات قارچی به دست می آید که شکر یا نشاسته را مورد پردازش قرار می دهد البته بخوبی روشن است این مواد از سوی انسان و دام نیز به عنوان منابع غذایی در نظر گرفته می شوند، اما نقطه قوت قارچ هایی نظیر Hypoxylon در به کارگیری پسماندهای شهری و کشاورزی برای تولید ترکیبات یاد شده است.

آنها در چنین محیط هایی بخوبی رشد کرده و در همین حال ترکیبات ارزشمندی همچون cineole (نوعی روغن معطر و پرمصرف) نیز از خود برجای می گذارند.

محققان دریافته اند آنزیم های خاصی که قارچ Hypoxylon از آنها برای تولید cineole استفاده می کند، باعث ایجاد فرآیندهای پیچیده شیمیایی درونش می شود.

حال آن که باز تولید آنها در محیط های آزمایشگاهی کار بسیار دشواری است. به همین دلیل نمی توان به طور طبیعی امیدی به تولید انبوه سوخت مورد نظر از این قارچ ها داشت، اما راه چاره چیست؟ نتایج تحقیقات نشان می دهد با مطالعه این فرآیندهای پیچیده می توان به شیوه های بهتری در مهندسی این قارچ و نمونه های مشابه پرداخت و در نهایت ترکیبات سوختی مؤثرتری تولید کرد.

این چنین دستاوردها که در زمینه تولید سوخت های زیستی است، اهمیت بسیاری برای محققان دارد. آنها همواره به دنبال راه های مؤثرتری به منظور تجاری سازی این دسته از فرآیند های سوخت هستند.

استروبل که مطالعات دامنه داری در این زمینه انجام داده است می گوید: دانش بیولوژیک می تواند ما را به سوی تولید نسل جدیدی از سوخت ها رهنمون سازد، اما برای موفقیت در این مسیر چاره ای جز استفاده از روش های میکروبیولوژیکی استاندارد بویژه مهندسی ژنتیک و جهش های ژنتیکی برای تولید سوخت های نوین و پاک به صورت انبوه ندارم. اهمیت این موضوع موجب شده دپارتمان انرژی دانشگاه مونتانا سرمایه گذاری ویژه ای نیز در این زمینه انجام دهد.

طی یک دهه اخیر عمده تلاش های محققان در زمینه تولید سوخت های زیستی به اتانول معطوف بوده است. با این حال تهیه این سوخت ارزشمند با مشکلاتی نیز همراه است.

جدای از آن که استفاده از این سوخت در برخی سیستم های موتوری مشکلاتی همراه دارد، هزینه تمام شده تولید این سوخت نیز خود به چالشی بزرگ تبدیل شده است.

برای تولید اتانول به مزارع وسیع نیشکر نیاز است، در حالی که پرورش این گیاه خود هزینه بر است. این چالش ها دانشمندان عرصه تولید سوخت های زیستی و مکمل های سوختی را بر آن داشته تا به استفاده از مهندسی ژنتیک و زیست مهندسی به عنوان راهی موثر در تولید نسل جدید سوخت های زیستی نگاه کنند.

در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان نظیر آلمان، فرانسه و هلند چشم اندازهای مشخصی برای تولید همه جانبه سوخت های زیستی مؤثر و به کارگیری آنها در صنایع گوناگون ترسیم کرده اند.

برخی از این کشورها قوانینی را تصویب کرده اند که براساس آن سهم قابل توجهی از سوخت های مصرفی شان تا دو دهه آینده باید از نوع سوخت های زیستی باشد.

پس با توجه به چنین چشم اندازی استفاده از تکنیک های نوین مهندسی ژنتیک برای تولید انبوه سوخت های زیستی بیشتر یک ضرورت است تا یک پیشنهاد.
 
 
   
منبع : روزنامه جام جم